neurokvíření vyjednávání intimity zin HanD a jejich blízkého neurokvírstva
Angličtina a angliscismy Někdy je o intimitě jednodušší mluvit jazykem který není náš mateřský. To stejné platí pro psaní. Budu se snažit psát tak jak mluvím tak, aby mi to co říkám bylo co nejkomfortnější. Proto se v textu objeví mnoho anglicismů nebo přímo anglických vět. V poznámkách je zkusím všechny srozumitelně vysvětlit. Kvír/queer as in fuck you Neurokvír Termín zakotvila akademička/aktivistka Nick Walker. Tento pojem v sobě spojuje jak pojmenování identity queer+neurodivergentní jako vlastní kategorie, tedy: „být jak neurodivergentní, tak queer, s určitým stupněm vědomého povědomí a/nebo aktivního zkoumání toho, jak se tyto dva aspekty našeho bytí prolínají a ovlivňují (nebo jsou možná vzájemně konstitutivní a neoddělitelné)“ a „ztělesnění a vyjádření své neurodivergence způsoby, které jsou také queer“, tak činnost která aktivně „neurokvíří“, tedy podvrací, narušuje, vzdoruje a osvobozuje se od neuronormativity a heteronormativity současně, tedy: „ztělesňování a vyjadřování své neurodivergence způsoby, které také zpochybňují výkon něčího pohlaví, sexuality, etnicity a/nebo jiných aspektů vlastní identity. Zapojování se do praktik, jejichž cílem je zrušit a rozvrátit vlastní kulturní podmíněnost a zakořeněné návyky neuronormativního a heteronormativního výkonu s cílem získat zpět svou schopnost plněji vyjádřit své jedinečně podivné potenciály a sklony“ (Walker, 2021, s.325-327, překlad vl.). Neurodivergence Jako neurodivergentní je označováno podobně těžko ohraničitelné spektrum odlišnosti od neurotypikality (Walker, 2021, Singer, 2017), pojem tedy sdružuje autismus, ADHD, OCD apod. Person first language Úmyslně se vyhýbám tzv. person first language (PFL), který stylisticky staví osobu před její postižení, tedy např. „člověk s neurodivergencí“, „člověk s autismem“, stejně jako diagnostickým, patologizujícím výrazům, tzn. např. „porucha autistického spektra“. Za rozšířením PFL ve východoevropském prostředí stojí deklarovaná snaha zdůrazňovat lidskost postižených lidí (Żuchowska, 2023). Nicméně zevnitř samotné komunity posti žených lidí, a zejména z autistické komunity, dlouhodobě zaznívají výhrady proti tomuto pojetí, jak popisuje například Nick Walker (2021). Proto místo něj používám tzv. Identity first language (IFL), který Walker popisuje jako vhodnou alternativu. Píše, že IFL vychází z modelu diverzity a vyzdvihuje přístup, že právě neurodivergence je často neodděli telnou a formativní součástí člověka a nikoliv jakýmsi dodatkem (Walker, 2021, s. 182– 210). Také stavím na crip přesvědčení že postižení/disability je neutrální či dokonce po zitivní fakt a odkaz ke specifické komunitě a kultuře, tudíž nelze mluvit o tom, že by jakkoliv zpochybňoval lidství neurodivergentních osob.
neurokvířením Vyjednávání ohledně fyzické a psychické intimity je zásadní složkou mezilidských vztahů. Co do něj spadá přesahuje úzký okruh povídání si o sexu, zahrnuje nastavování si hranic, vyjadřování tužeb, potřeb a preferencí, předávání „směrnic“ k vlastní tělomysli. Vyjednávání intimity je do jisté míry náročné pro všechny, je třeba překonat tlusté vrstvy systémové hanby (shame) a odhodlat se k nepohodlné zranitelnosti. U neurodivergentního kvírstva, tím více, pokud jsou jim blízké různé formy kinku. je tento proces ještě dále ztížený - není zde použitelný (hetero/neuro)normativní scénář tohoto vyjednávání. Musíme si vytvářet vlastní scénáře, radostně podivné a fluidní metody jak vyjadnávat samx se sebou a mezi sebou tak, aby mohly vznikat Hot, bezpečné a pečující momenty blízkosti. Vytváří se tak prostor pro kreativitu a pro radikální, osvobozující podivnost. Navíc, to že tyto přístupy k vyjednávání intimity existují za hranicemi normy neznamená, že se v tomto území nacházíme samx. Kenneth Plummer (1995) popisuje tzv. sexuality stories, příběhy o prožívání sexuální intimity jako formu vědění které se předává a vytváří tak společenský narativ. Queer a především queer a crip sexuality stories často nejsou v tomto narativu zastoupeny. To však neznamená že neexistují, a jejich předávání je o to hodnotnější. Tento zin má za cíl toto předávání vědění dále podpořit a zapojit se tak do sítě médií, organizací a míst, která společně pracují na neurokvíření dominantních příběhů.
little freak in me Ohledávání vlastních hranic a objevování, co je pro nás intimita a co je pro nás hot, může začít o samotě. Vyjednáváme tak nejdřív samx se sebou. Může být funky zkusit stanovit si místo kde chcete začít, nepříklad „jaké mám kinky a jak se mi líbí je provozovat“ nebo „jací li dé mě přitahují a jaký typ sexu s nimi chci mít“ a pak se pomyslně podhrabat ještě pod tento začáteční bod a podívat se co leží pod ním. Tedy zeptat se sáma sebe jestli vůbec chci mít sex v normativním smyslu – tlak společnosti na to vymazávat asexuální zkušenost z veřejného povědomí se snaží tyto otázky činit nemyslitelnými, je proto důležité se nad nimi zamyslet. Také lze chtít intimitu ale nechtít partnerstvo nebo chtít partnerstva hned několik, nebo jen rozšiřovat limity intimity s okruhem kvír kamarádstva, to všechno jsou validní preference. Potom se můžete ptát, jaký způsob intimity, ať už se sebou nebo s druhými vám přináší nejvíc potěšení a radosti a co je na tomto konkrétním způsobu to zásadní, to důležité. Stejně tak, pokud už znáte některé svoje preference/potřeby/touhy, může být nápomocné podívat se pod jejich povrch a ptát se „co je na tom hot?“ co je to co mě na tom vzrušuje, co mi na tom dělá Pocit, co mi na tom dělá radost. Zároveň třeba myslet na to, co v minulosti překročilo hranice komfortu nebo co ve vás vyvolává pocity negativní, kam jít nechcete. Takto lze lépe poznat vnitřího freaka a skamarádit se s nímx. Vnitřní freak ale také možná chce jen zůstat doma a číst fanfikci a to je také v pořádku. Jen protože jste neurokvír neznamená že vaše preference ohledně intimity musí zahrnovat kostýmované bdsm orgie na téma pán prstenů. Ke kamarádění s vnitřním freakem může být nápomocné široké spektrum zdrojů: knih, deníkových cvičení, online zdrojů, fikčních příběhů. Chci tu uvést několik konkrétních, které jsem buď ocenil sám nebo mi je doporučilo moje neuroqueer kamarádstvo, partnerstvo a další lidé někde mezi těmito kategoriemi. Velmi nápomocné může být prostě číst o intimitě od autorstva které je samo queer a neurodivergentní. Proto doporučuji eseje od Devon Price, jmenovitě The Trans & Autistic Guide to Cruising a There is no safe sex. There is no safe life . Popisuje velmi konkrétně a prakticky výzvy které obnáší být slutty a zároveň autistický a trans. Mluví o (ne)bezpečném sexu, gende rově afirmativním skupinovém kinky sexu, či o hanbě z překračování normativních hranic sexuality a jak s ní pracovat. Pak existuje spoustu vyloženě „self-help“ knih, které se zabývají queer vyjednáváním intimity. Zaujala mě kniha Queer Sex od Juno Roche, s
na konsent a nastavování hranic. Partnerstvo také přihodilo knihu Trans Sex a workbook Come as you are od Emily Nagoski, který není vyloženě trans/queer focused, spíš se na věci dívá z feministické perspektivy, ale je trans a queer inclusive. Napsalx: „je tam pak i dotazník,kde si můžeš checknout, jaký je tvůj sexual temperament (jak intenzivní jsou tvoje brakes/inhibitors a tvoje accelerators/exciters) […] může to být resource pro komunikaci si takový questionnaire s partnerstvem udělat, ať víte, kde se nacházíte.“ To také navazuje na další sekci o dotaznících a vzornících.
Informativní také můžou být videa a podcasty od různého sex/intimity edukátorstva, například recenze různých běžných i nezvyklých sex toys od Hanna Witton nebo Zoë Ligon – na jejím kanálu jsem se například dozvěděla, skrze přátelskou, inkluzivní a veselou recenzi, o existenci tzv. vacbed, tady „postele“, latexového pouzdra, do které si vlezete, a nápomocný člověk z něj vysaje všechen vzduch (máte speciální otvor na ústa takže můžete dýchat), tedy vás v něm zavacuuje, jako fancy oolong. Fascinující, od té doby doufám že budu mít peníze/skills si vacbed pořídit. fikce Velmi vesele může otevírat nové oblasti pro přemýšlení nad intimitou , nepříklad erotická literatura. Jako velmi queer a velmi podivnost oslavující zdroje musím vyzdvihnout monsterfucking příběhy, například erotické povídky ze série Queering Consent, od kterých mám třeba sbírku Queer Werewolves Destry Capitalism. Další sbírku povídek, kterou můžu doporučit, je Unreal Sex nebo sbírka, která není nutně monsterfucking ale rozhodně exploruje různá zákoutí podivné a intenzivní intimity, která se vztahují k neurodivergenzní zkušenosti – jako schopnost dosáhnout orgasmu jen když hraje Johnny Cash nebo řešení matematických rovnic na těle partnerstva – The Girl Who Couldn’t Come od Joey Commeau. Fikci lze samozřejmě také psát! A to bez jakýhkoliv omezujících požadavků na kvalitu. Neurokvír komunita je velmi plodná co se týče produkce fanfikce, a stejně tak je vysoké množství neurokvírstva, co si velmi užívá její čtení. Všechny tyto zdroje a vaše poznání z nich můžou pak tvořit součást intimity s druhými. vyjednávání Můžete poslat partnerstvu výsledek deníčkovacího cvičení nebo mu ofotit stránku knihy se kterou hodně rezonuje vaše zkušenost, fikce vám může nabídnout scénáře které byste s partnerstvem rádx prozkoumalx ale předtím jste pro ně nemělx ta správná slova. Můžete třeba podtrhnout a zakroužkovat scény z fikce které vám přijdou vzrušující a použít je jako výchozí bod vyjednávání, bez toho, abyste je muselx samx hned popisovat. Kamarádstvo popsalo také třeba moment, kdy s jiným blízkým člověkem porovnávalx erotickou literaturu ke které jsou dlouhodobě přitahovánx a co je v ní zaujalo, načež se ukázalo že mezi jejich preferencemi existuje nečekaný průsečík, který by stálo za to prozkoumat. Pokud vy i vaše partnerstvo dlouhodobě čtete fanfikce o ženách s meči, ale každouého z vás zajímá jiný konec ostří, možná je na čase pořídit si meč k Vánocům.
Fleepit Digital © 2021